Home ΑθλητισμόςΜπάσκετ Ξεκίνησε το ειδικό πρωτάθλημα ανόδου στη Γ΄ εθνική ανδρών στο μπάσκετ

Ξεκίνησε το ειδικό πρωτάθλημα ανόδου στη Γ΄ εθνική ανδρών στο μπάσκετ

by ikariaki.gr
10 views

basketMPARAZΞεκίνησαν την Τετάρτη 25 Ιουνίου στην Καλλιθέα (κλειστό Εθνικής Αντίστασης) οι αγώνες για το ειδικό πρωτάθλημα ανόδου στη Γ΄ Εθνική κατηγορία στο μπάσκετ ανδρών (2ος όμιλος). Οι αγώνες θα διαρκέσουν μέχρι την Κυριακή 29 Ιουνίου και η ομάδα που θα συγκεντρώσει περισσότερους βαθμούς θα κερδίσει την άνοδο. Στο γκρούπ αναμετρώνται οι πρωταθλητές των νομών του Αιγαίου.

P6250027

Στο πρώτο παιχνίδι ο ΑΠΑΣ «Τα Φανάρια» Νάξου (πρωταθλητής Κυκλάδων), κέρδισε την Αθλητική Ένωση Καρλοβάσου (πρωταθλήτρια νομού Σάμου) με 68-58).

Τα δεκάλεπτα 20-7, 42-26, 56-46, 68-58

Στα πρώτα 4΄ του αγώνα οι Απεραθίτες είχαν κάνει το σκορ 8-0, ενώ το Καρλόβασι πέτυχε το πρώτο του καλάθι 3΄.39΄΄ πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου κάνοντας το σκορ 12-2

Την ίδια ώρα οι Ναξιώτες νευρικοί στις ελεύθερες βολές έχαναν την ευκαιρία να μεγαλώσουν τη διαφορά. Στο ημίχρονο αψιμαχία του προπονητή του ΑΠΑΣ με φίλαθλο, στοίχισε τεχνική, ποινή, νευρικότητα και έδωσε στους Σαμιώτες τη δυνατότητα να πλησιάσουν 42-34 στο πρώτο λεπτό του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι μάχες που ακολούθησαν κράτησαν τη διαφορά στους 8-10 πόντους μέχρι τη λήξη του αγώνα, που βρήκε τους εκδηλωτικούς φίλους των «Φαναριών» να πανηγυρίζουν.

P6250026

Δεύτερος αγώνας ήταν αυτός των πρωταθλητών Χίου (Ίωνες) με τους πρωταθλητές Λέσβου (Αρίων Μυτιλήνης). Από την ομάδα που κατέβασαν το 2012 που συμμετείχαν και τότε στα μπαράζ, οι Ίωνες, η τωρινή είναι σαφώς ανώτερη.

Έκανε μια καλή προπόνηση με τους φιλότιμους αλλά αδύναμους Μυτιληνιούς (θα πρέπει να ανασυνταχτούν για τη συνέχεια) και κέρδισε με 28 πόντους διαφορά.

Τα δεκάλεπτα 22-20, 39-27, 58-33, 80-52

Σήμερα ρεπό είχαν οι Άγιοι Θεόδωροι Αρχαγγέλου (πρωταθλητές Δωδεκανήσων).

Για πρώτη φορά ο θεσμός καλύπτεται από την ελεύθερη ΕΡΤ – ertopen, δείγμα σεβασμού και αναγνώρισης στις αθλητικές κυψέλες της περιφέρειας.

Ο ραδιοσταθμός της Ικαρίας με ζωντανό πρόγραμμαενημέρωσης και ψυχαγωγίας.