Home ΑρθρογράφοιΔημήτρης Φιλιπποπολίτης Νίκη του Ηρακλή απέναντι στον μαχητικό Κούρο

Νίκη του Ηρακλή απέναντι στον μαχητικό Κούρο

by ikariaki.gr
20 views

Νίκη για την ομάδα του Ηρακλή στην 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος Μπάσκετ της Τοπικής Επιτροπής ΕΟΚ Σάμου που υποδέχτηκε τη Παρασκευή 8 Νοεμβρίου στο Κλειστό Γυμναστήριο Αγίου Κηρύκου τον Κούρο.

Ο αγώνας ξεκίνησε δυνατά και για τις δύο ομάδες και με τον Ηρακλή να ξεκινάει μπροστά στο σκόρ αλλα τους παίκτες του Κούρου να επανέρχονται και να παίρνουν το προβάδισμα οριακά στο τέλος της δεύτερης περιόδου (23-26).

Ο αγώνας συνέχισε να βρίσκει τη διαφορά των δύο ομάδων στο καλάθι μέχρι και την τέταρτη περίοδο που το σκόρ έγραφε 3 λεπτά πριν το τέλος 42-42 με δύο επιθέσεις διαρκείας και δύο καλάθια του Τσούνη και του Κόχειλα γράφτηκε το 46-42 με μια βολή στη συνέχεια του Αμπελίση και ένα τρίποντο του Σταθακιού ο Κούρος απάντησε και έφερε το ματσ στα ίσα 1:26 πριν το φινάλε. Στο τρίποντο του Σταθακιού απάντησε άμεσα ο Κόχειλας δίνοντας ανάσα νίκης στον Ηρακλή.

Μετά το ταιμ αουτ ο Ηρακλής κατάφερε πολύ καλή άμυνα κλείνοντας τους χώρους του Κούρου και με επίθεση ο Τσούνης έγραψε το τελικό 51-46.

Πρώτος σκόρερ για τον Ηρακλή ο Τσούνης με 24 πόντους ενώ για τον Κούρο ο Σταθακιός με 19.

Διαιτητές του αγώνα οι κύριοι Ιωάννης Πόθας και Αντώνης Ζαχαριάδης. Ενώ ιατρός ήταν ο Νίκος Τσαντές

[Best_Wordpress_Gallery id=”228″ gal_title=”Ηρακλης κουρος 20191108″]

Η Ικαριακή Ραδιοφωνία μετέδοσε και αυτό τον αγώνα ζωντανά από το κλειστό γυμναστήριο Αγίου Κηρύκου.

Ο ραδιοσταθμός της Ικαρίας με ζωντανό πρόγραμμαενημέρωσης και ψυχαγωγίας.