Home ΑθλητισμόςΠοδόσφαιρο Ισοπαλία 1-1 ο Διαγόρας με τον Αρισταρχο στις Ράχες της Ικαρίας

Ισοπαλία 1-1 ο Διαγόρας με τον Αρισταρχο στις Ράχες της Ικαρίας

by ikariaki.gr
46 views

Στο Δημοτικό γήπεδο Ραχών το Σάββατο 2/4/2022 παρουσία του διαιτητού κ. Δημητρίου Σκουδριανού και των βοηθών του (Α΄) Γεωργίου Νεοδώρη και (Β΄) Στέργιου Τσέλλα, για τον αγώνα της 13ης αγωνιστικής του 1ου Ομίλου της ΕΠΣ Σάμου παρουσιάστηκαν οι ομάδες του ΑΓΣ Διαγόρα Ραχών και του ΑΨΕΣΚ Αρίσταρχου με τις παρακάτω συνθέσεις:

ΑΓΣ Διαγόρας Ραχών : Καρούτσος Κων., Ρενιέρης Ν., Παπαγεωργίου Αλ., Καρίμαλης Ελ., Τσαπαλιάρης Κυρ., Τσαντές Γρ., Βρούλος Νικ., Καρίμαλης Μαρ., Τσαντίρης Μιχ., Κούβδος Ισιδ., Καρούτσος Νικ. – Ευαγ.

Αναπληρωματικοί : Καρούτσος Αθ., Πλακίδας Ελ., Λαμπράκης Ιωάν., Παροίκος Ελ., Κόχιλας Νικ., Αλιλάϊ Ε., Κόχιλας Ξεν., Ζαούτης Βασ., Καπάϊ Ν.

ΑΨΕΣΚ Αρίσταρχος : Μαρδάνης Β., Σκεύης Β., Κελεμένης Ε., Σαχάϊ Ρ., Μπαξεβάνος Κ., Παρασκευόπουλος, Ξανθόπουλος Χ., Κανιάς Χ., Παρασκευής Γ., Κούρτης Κ., Μπακόλας Μ.

Αναπληρωματικοί : Παρασκευάς Χ., Λάζε Χ., Τσιάβος Δ., Μαρδάμης Δ.

Ο αγώνας ξεκίνησε με ένα αναγνωριστικό παιχνίδι και από τις δυο ομάδες, με ξαφνικές αντεπιθέσεις στις εστίες της αντιπάλου ομάδας. Σε μια τέτοια αντεπίθεση γρήγορα η ομάδα του Αρίσταρχου είχε και την πρώτη της επιτυχία με σουτ του Χ. Κανιά άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό.

Το παιχνίδι εξελίχτηκε με σκληρές διεκδικήσεις της μπάλας και από τις δυο ομάδες και σε μια τέτοια φάση στο 16ο λεπτό ο διαιτητής έδειξε κίτρινη κάρτα στον Γ. Παρασκευή του Αρίσταρχου.

Οι φάσεις ήταν συνεχείς και για τις δυο ομάδες και στο 25ο λεπτό η ομάδα του Διαγόρα είχε μια χαμένη ευκαιρία με τον Μ. Τσαντίρη. Η πίεση του Διαγόρα συνεχίστηκε και στο 37ο λεπτό καρποφόρησε με το γκολ της ισοφάρισης από τον Μαρ. Καρίμαλη, που με αυτό το σκορ έληξε το Α΄ Ημίχρονο.

Με την έναρξη του Β΄ Ημιχρόνου η ομάδα του Διαγόρα έκανε δυο αλλαγές, ο Κυρ. Τσαπαλιάρης παρεχώρησε την θέση του στον Ξεν. Κόχιλα και ο Μιχ. Τσαντίρης στον Ελ. Πλακίδα.

Στο 48ο λεπτό είχαμε μια χαμένη ευκαιρία για τον Διαγόρα από τον Ελ. Πλακίδα. Στο 58ο λεπτό είχαμε άλλη μια χαμένη ευκαιρία από τον Διαγόρα όταν σε σουτ του Νικ. Βρούλου ο τερματοφύλακας της ομάδας του Αρίσταρχου απέκρουσε την μπάλα επάνω στην γραμμή του τέρματος.

Στο 71ο λεπτό ο διαιτητής έδωσε κίτρινη κάρτα στον Αλ. Παπαγεωργίου του Διαγόρα για σκληρό μαρκάρισμα. Στο 72ο λεπτό ο Αρίσταρχος έκανε την πρώτη του αλλαγή με τον Μ. Μπακόλα να παραχωρεί την θέση του στον Χ. Παρασκευά. Στο 77ο λεπτό ο διαιτητής έδωσε κίτρινη κάρτα στον Παρασκευόπουλο του Αρίσταρχου για διαμαρτυρία. Στο 83ο λεπτό ο Αρίσταρχος έκανε και την δεύτερη αλλαγή του με τον Χ. Κούρτη να παραχωρεί την θέση του στον Χ. Λαζέ.

Με το ισόπαλο σκορ 1 – 1 του Α΄ Ημιχρόνου έληξε τελικά ο αγώνας. Ένας αγώνας ανάμεσα σε δυο ισοδύναμα σύνολα της Α΄ Κατηγορίας, σε δύσκολο αγωνιστικό χώρο, με χαμένες ευκαιρίες εκατέρωθεν, (πολλές ευκαιρίες του Αρίσταρχου από ευνοϊκές θέσεις δεν εύρισκαν στόχο, το ίδιο και για τον Διαγόρα). Το αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο, αν υπολογίσουμε ότι η ομάδα της Σάμου με κριτήριο την εμπειρία των αθλητών της, αντιμετώπισε την ομάδα της Ικαρίας με ένα σαφώς πιο νεανικό σύνολο με άριστη τεχνική κατάρτιση, που πρόσφεραν ένα όμορφο θέαμα στους θεατές του αγώνα.

Ο ραδιοσταθμός της Ικαρίας με ζωντανό πρόγραμμαενημέρωσης και ψυχαγωγίας.