Home ΚοινωνίαΕπικαιρότητα Διαγόρας – Μεσαριά 1-0

Διαγόρας – Μεσαριά 1-0

by ikariaki.gr
16 views

IMG_1243 (1024x768) copyΈνας πολύ δυνατό, αμφίρροπο και γεμάτο ένταση παιχνίδι- τοπικό ντέρμπι έγινε στις Ράχες, όπου ο γηπεδούχος Διαγόρας με ένα έξοχο γκόλ του Ανδρέα Καψή στο 65ο λεπτό νίκησε την πολύ μαχητική Μεσαριά με σκορ 1-0. Ο αγωνιστικός χώρος πρωταγωνιστής, αφού οι βροχοπτώσεις των τελευταίων ημερών άφησαν έντονα τα σημάδια τους, και η λάσπη εμπόδισε σε μεγάλο βαθμό τις προσπάθειες των δύο ομάδων. Χωρίς πολλές φάσεις με προσοχή στις άμυνες και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια στο ημίχρονο με σκορ 0-0 και μόνο 3 φάσεις αξίζουν να θυμόμαστε. Στο 23ο λεπτό δυνατό σούτ του Παγκράτη απέκρουσε ο Καλογρίδης του Διαγόρα και στο 33ο ο Τσεπέρκας σούταρε δυνατά η μπάλα βρήκε σε αμυντικούς άλλαξε πορεία, αλλά ο Χλαχλάς της Μεσαριάς σε ετοιμότητα απέκρουσε. Στο 38ο λεπτό οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Καψή, αλλά ο πολύ καλός διαιτητής Ιορδανίδης έδειξε παίζετε και η φάση τελείωσε εκεί. Στο δεύτερο ημίχρονο η ένταση ανέβηκε ακόμη περισσότερο και οι προσωπικές μονομαχίες έγιναν ακόμη πιο δυνατές . Στο 64ο λεπτό τραυματίστηκε ο αμυντικός της Μεσαριάς Φουντούλης.

Στο 66ο λεπτό ο Διαγόρας με τον Καψή πέτυχε το μοναδικό γκόλ του παιχνιδιού, όταν με ωραία κίνηση από αριστερά, σούταρε διαγώνια και δυνατά την αντίθετη γωνία του Χλαχλά γράφοντας το υπερπολύτιμο για τον γηπεδούχο 1-0. Στην συνέχεια η ένταση ανέβηκε πιο πολύ και στο 72ο λεπτό αποβλήθηκαν με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Τσεπέρκας του Διαγόρα και Ζ. Τσαντές της Μεσαριάς, ακολούθησε και 2λεπτη διακοπή λόγω των έντονων αντεγκλήσεων μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων.

Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν είχαμε άλλες σημαντικές φάσεις και το παιχνίδι τελείωσε 1-0 με μεγάλο κερδισμένο τον Διαγόρα.

Να επισημάνουμε στο σημείο αυτό την πολύ καλή διαιτησία των Ιορδανίδη, Ρίγλη, Γιαννίτση, καθώς και την σημαντική βοήθεια της νοσηλεύτριας Δέσποινας Καρίμαλη που βοήθησαν στην ολοκλήρωση του παιχνιδιού χωρίς αθλητές σοβαρά τραυματισμένους στον κακό αγωνιστικό χώρο και στην ένταση του παιχνιδιού, έτσι όπως εξελίχθηκε.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Κόχιλας) Καλογρίδης, Κουτσός, Καρούτσος Γ, Καρούτσος Α, Καττές, Τσαμουδάκης Σ., Τσαμουδάκης Λ., Καρίμαλης Λ., Τσεπέρκας, Καρίμαλης Α., Καψής, (Βρούλος, Τσαπαλιάρης, Καρίμαλης Μ.,)

ΜΕΣΑΡΙΑ (Κιουλανής) Χλαχλάς, Ταντές Ζ, Τσαντές Γ., Τσιαντής,Φουντούλης Σ, Παγκράτης, Τσαντές Χ, Ευστρατουδάκης, Φουντούλης Κ. Σταμούλος Ε., Χατζηβασιλείου(Μαυρογιώργης, Ευστρατουδάκης, Συναγρίδης)