Home ΚοινωνίαΗ Ικαρία Τώρα Α.Ο. Μεσαριάς – Α.Ε. Καρλοβάσου 1 – 2 (Ημιτελικός Πρωταθλήματος Υποδομής)

Α.Ο. Μεσαριάς – Α.Ε. Καρλοβάσου 1 – 2 (Ημιτελικός Πρωταθλήματος Υποδομής)

by ikariaki.gr
89 views

Την Τρίτη 9 Απριλίου 2019 στις 5.30 το απόγευμα έγινε ο προγραμματισμένος ημιτελικός για τους αγώνες κατάταξης στο πρωτάθλημα υποδομής (παιδικό) του Νομού μας, μεταξύ του Α.Ο. Μεσαριάς και της Α.Ε. Καρλοβάσου στο δημοτικό γήπεδο Ευδήλου.

Μπροστά στο διαιτητικό τρίο Π. Κωσταντινίδης (διαιτητής), Π. Μερτζεμέκης (α΄ βοηθός), Α. Διαμαντόπουλος (β΄ βοηθός) παρατάχθηκαν οι «ακαδημίες» των δυο ομάδων των νησιών μας.

Ο αγώνας αυτός προκαλούσε πανικάριο ενδιαφέρον, αφού σε περίπτωση νίκης της ομάδας της Ικαρίας θα αντιμετώπιζε, για πρώτη φορά στον τελικό, την ομάδα της Α.Ε. Σάμου.

Θέλαμε να δούμε την ομάδα του Α.Ο. Μεσαριάς, ένα πολύ καλοδουλεμένο συγκρότημα, να αντιμετωπίζει τους «μικρούς» από το Καρλόβασι.

Πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για τον «μεγάλο απόντα», ιδρυτικό στέλεχος του Α.Ο.Μ.  Στέλιο Μάζαρη που έφυγε την Κυριακή το βράδυ από κοντά μας.

Ο αγώνος ξεκίνησε από την αρχή δυνατά και από τις δυο ομάδες με πρώτη χαμένη ευκαιρία στο 6’ με τον Καμίλη του Καρλοβάσου.

Στο 11’ είχαμε την πρώτη κίτρινη κάρτα που έδειξε ο διαιτητής στον Πυλαρά του ΑΟΜ.

Ακολούθησε ένα μπαράζ επιθέσεων της ομάδας της Μεσαριάς που πήρε τον έλεγχο του αγώνα, χάνοντας ευκαιρίες στο 18’ με τον Ν. Κόχυλα, στο 25’ με τον Γ. Καρναβά, στο 28΄πάλι με τον Ν. Κόχυλα, στο 30’ με τον Γενούζο, στο 36’ ξανά με τον Ν. Κόχυλα και στο 38’ με τον Καρναβά.

Οι ομάδες αποσύρθηκαν για το ημίχρονο με ισόπαλο χωρίς τέρματα σκορ.

Στο β’ ημίχρονο ο Α.Ο.Μ. ξαναμπήκε δυνατά στο παιχνίδι με μια ακόμα χαμένη ευκαιρία στο 47’ από τον…. «συνήθη ύποπτο» Ν. Κόχυλα.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό (48’) ήρθε η ομάδα του Καρλοβάσου να πετύχει από στημένη φάση εκτός περιοχής το πρώτο γκολ με τον Λούλο.

Το παιχνίδι «πήρε φωτιά» από αποφάσεις του διαιτητή, που κατά την γνώμη των γηπεδούχων τους αδικούσε με τα σφυρίγματα του, παραβλέποντας το σκληρό παιχνίδι των φιλοξενουμένων και φορτώνοντας με κίτρινες κάρτες τους γηπεδούχους , όπως αυτή του 58’ με τον Ν. Κόχυλα που έπεσε μετά από σκληρή κόντρα μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής έκρινε ότι το έκανε για να τον παραπλανήσει και να κερδίσει πέναλτι.

Βέβαια λίγο μετά έδειξε στο 62’ κίτρινη κάρτα και στον Κατσίβελο του Καρλοβάσου.

Στο 70’ έρχεται η ισοφάριση για την ομάδα του Α.Ο.Μ. με σουτ μέσα στην περιοχή από τον Ν. Κόχυλα.

Ο αγώνας συνεχίζεται με ιδιαίτερα έντονο ρυθμό, μέσα σε αθλητικά πλαίσια όμως, και με δυο χαμένες ευκαιρίες, μια για κάθε ομάδα, στο 75’ με τον Καμίλη του Καρλοβάσου και στο 78’ με τον Φούσκα του Α.Ο.Μ., φτάνοντας στο τέλος της κανονικής περιόδου με ισόπαλο 1 – 1 το σκορ.

Ακολούθησε ημίωρη παράταση όπου στο  10’ του α’ ημιχρόνου της παράτασης, πάλι από στημένη φάση ο Λούλος του Καρλοβάσου πέτυχε το δεύτερο γκολ της αναμέτρησης.

Εδώ θα σχολιάσουμε και τα «αρνητικά σημεία» του αγώνα τόσο εντός του αγωνιστικού χώρου, όσο και εκτός αυτού. Οι φίλαθλοι της γηπεδούχου ομάδας που καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα ήταν ιδιαίτερα εκδηλωτικοί, παραφερόμενοι ορισμένες φορές από την ένταση του αγώνα και τις, κατά την γνώμη τους άδικες αποφάσεις  του διαιτητή, σε ύβρεις ή και την χρήση εκρηκτικών, θέλοντας σίγουρα να ενισχύσουν την ομάδα τους, «παίζουν με τη φωτιά», όταν δυο φορές ο διαιτητής διέκοψε τον αγώνα και κάλεσε τους εκπροσώπους του Α.Ο.Μ. να επιβάλουν την τάξη στην κατάμεστη εξέδρα του γηπέδου.

Αλλά και μέσα στον αγωνιστικό χώρο ο προπονητής της ομάδας του Καρλοβάσου θα πρέπει να … βάλει μυαλό στους παίκτες του, όταν μετά την επίτευξη του δεύτερου γκολ ένας ποδοσφαιριστής γύρισε προς την εξέδρα των φιλάθλων και έκανε μια απρεπή χειρονομία, εξαγριώνοντας περισσότερο τους ήδη φορτισμένους φιλάθλους του Α.Ο.Μ.

Πήγαμε στο παιχνίδι να δούμε έναν αγώνα των πιτσιρικάδων της Ικαρίας και της Σάμου, η ομάδα της Ικαρίας μας προσέφερε ένα υπέροχο θέαμα με την ανάπτυξη της και την εναλλαγή της μπάλας σε όλο το γήπεδο, αλλά δεν είχε στην τελική προσπάθεια επιτυχία, υποχρεώνοντας την ομάδα του Καρλοβάσου να νικήσει μόνο από στημένες φάσεις. Μπορεί ο διαιτητής να ελέγχεται για λίγα «σφάλτσα» σφυρίγματα εις βάρος της ομάδας του Α.Ο.Μ. αλλά δεν θα επιβάλλει η εξέδρα τον νόμο, υπάρχουν αρμόδιες αρχές. Κατά συνέπεια και η είσοδος μετά το τέλος του αγώνα φιλάθλων μέσα στο γήπεδο με εντονότατες διαμαρτυρίες για τη διαιτησία, μόνο καλό δεν κάνει στην ομάδα τους και δίνει αρνητικό παράδειγμα στους μικρούς αθλητές που έβλεπαν τα τεκταινόμενα.

Ίσως έχετε δίκιο, αλλά υπάρχει η ομάδα που θα κάνει έγγραφη διαμαρτυρία στην Ε.Π.Σ. Σάμου για κακή διαιτησία και εκεί θα αποφασισθεί αν έχουν δίκιο στην διαμαρτυρία τους και θα επιβληθούν οι αντίστοιχες ποινές. Αν επιβάλλετε τον …. «νόμο της ζούγκλας» μόνο κακό κάνετε στην ομάδα που αγαπάτε.

Α.Ο. Μεσαριάς : Disha, Γενούζος, Χαντές, Γεράκης Β., Γεράκης Μ., Πυλαράς, Καρναβάς Μ., Ρουστάς, Φούσκας, Καρναβάς Γ., Κόχυλας Ν., Τσαπαλιάρης, Καρναβάς Κ., Μαυροδόντης, Καρναβάς Στ., Κόχυλας Στ., Καλογερής, Καρναβάς Α.

Α.Ε. Καρλοβάσου : Καμίλης Ε.,  Λίνκοφ, Γιάννου, Ψαρρός, Σουρρής Θ., Κατσίβελος, Γόβο, Λούλο, Κοτσολάκης, Κάρλας, Καμίλης Κ., Καμαρούδης, Σχοινάς, Μακρυκώστας, Σουρρής Γ., Κουκουράβας, Κότσιρας, Τασιός